LGS Tercih Başvuru İşlemleri 2024

LGS Tercihleri Nasıl Yapılır?
LGS (Liselere Geçiş Sınavı) genellikle Haziran sonu itibariyle açıklanıyor. Tercih süreci ise Temmuz ayında gerçekleşiyor. Öğrenciler, tercih süreci için bildirilmiş olan başlangıç-bitiş tarihlerine çok dikkat etmek durumunda.

Peki, 2024 LGS tercih süreci nasıl işliyor? LGS’ye girmemiş adaylar nasıl tercih yapmalı?

Bunun için öncelikle https://e-okul.meb.gov.tr adresini ziyaret etmeniz gerekiyor. Tabii ki tercih yapabilmek için tek seçeneğiniz bu değil. Online ortamın yanı sıra ortaokul/imam hatip müdürlükleri vasıtasıyla da tercih yapmanız mümkün.

Öğrencilerin tercihlerini ilgili ortaokul müdürlüğüne onaylatmaları gerekiyor. Eğer bunu yerine getirmemiş ise, kişinin tercih başvurusu geçerli sayılmıyor.

LGS Tercihleri Nasıl Yapılır?
LGS tercihleri nereden yapılır 2024 öğrenciler yukarıda bildirdiğimiz adres aracılığıyla sisteme giriş yaptıktan sonra ilk olarak yerel yerleştirme tercihleriyle karşılaşıyor. Her öğrencinin sınavdan bağımsız olarak bu tercihi yapması talep ediliyor. Sınavla öğrenci kabulü yapan okullardan birini tercih edebilmek için bu adımı gerçekleştirmek büyük önem taşıyor.

Yerel yerleştirme tercihi ile sınav puanı arasında bir bağlantı bulunmuyor. Söz konusu lise tercihinde ise başlıca şu hususlar öne çıkıyor:

İkâmet adresi,
Okul başarı puanı,
Öğrencilerin ortaöğretim kayıt alanları,
Devamsızlık durumu vb.
Yerel yerleştirme ekranında göreceğiniz kayıt kısmında, yaşadığınız yerdeki okulları yeşil renk ile ayırt edebilirsiniz. Doğrudan ikâmet bölgenizde bulunmayıp da oraya komşu okullar ise mavi renkle gösterilecektir. Ayrıca ikâmet edilen yere uzak okulları da kırmızı renk ile görmek mümkün.

LGS tercihlerini nasıl yapacağınıza dair tüm adımları aşağıda bulabilirsiniz.

Adım 1: Giriş Yapma

Öğrenci veya velisi, LGS tercih işlemlerini yapmak için e-Okul sistemine giriş yapar. Giriş işlemi için e-Okul MEB adresini kullanabilirsiniz.
Adım 2: Tercih Ekranına Erişim

e-Okul sistemine giriş yaptıktan sonra, "Tercih İşlemleri" sekmesine tıklanarak tercih ekranına erişilir.
Adım 3: Tercihlerin Yapılması

Öğrenci veya veli, tercih ekranında öğrencinin tercih edeceği okulları ve bu okullardaki programları belirler. Öğrenci, 1. tercihinden başlayarak en fazla 15 tercih yapabilir.
Adım 4: Tercihlerin Sıralanması

Yapılan tercihler sıralanır. Sıralama, öğrencinin en çok gitmek istediği okuldan başlayarak sıralanır.
Adım 5: Onay ve İşlemin Tamamlanması

Tercihler belirlendikten sonra, öğrenci veya veli tercih listesini kontrol eder ve onaylar.
Adım 6: Tercihlerin Onaylatılması

Yapılan tercihler mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılmalıdır. Ortaokul müdürlükleri, tercih listesini kontrol eder ve gerekli onayı yapar.
Bu adımları takip ederek LGS tercih işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

LGS tercihleri nereden yapılır? diye merak eden öğrencilerin yerel yerleştirme tercihi aşamasında dikkat etmeleri gereken mühim bir ayrıntı daha mevcut: Bu etapta en fazla 5 tane okul seçmeye izin veriliyor.

LGS Merkezi Yerleştirme Nedir?
Merkezi sınav puanları doğrultusunda yerleşmek isteyen öğrenciler Yerel Yerleştirme tercihiyle ilk adımı tamamlamış oluyor. Daha sonra sıra merkezi yerleştirme aşamasına geliyor.

Öğrenci kabulünü sınav ile gerçekleştiren okullardan birini tercih etmek için yerleştirme tercihlerinin yapılması gerekiyor. Diğer taraftan özel liselerden bazıları da öğrenci kabulünü merkezi yerleştirme puanı ile yapıyor.

Burslardan yararlanmak, özel okul imkânlarından faydalanmak isteyenler bu olanaklar sayesinde hem akademik hem sosyal olarak gelişme kaydedebiliyor. Ne var ki her özel okulun burs ve taban puanları değişiklik gösteriyor. Bundan dolayı LGS tercih nereden yapılır? diye düşünenlerin bunlara dikkat etmesi önem taşıyor.

Merkezi yerleştirme sürecinde LGS puan üstünlüğüne bakılıyor. Öğrenciler bu süreçte maksimum 10 okulu tercih ediyor.

İlgili okulların geçen sene bünyesine aldığı öğrencilerin yüzdelik dilimlerini ve taban puanlarını öğrenmek de tercih noktasında fayda sağlıyor. Tercihlerine bu tür bilgiler ışığında yön veren öğrencilerin kolayca daha doğru bir seçim yapabileceğini söylemek mümkün.

Diğer bir seçenek olarak ise pansiyonlu okullar karşımıza çıkıyor. Okulda yatılı kalmayı düşünenler seçimini bu alandaki alternatiflerden yana kullanıyor. Fakat sürecin ilk adımı olan yerel yerleştirme tüm öğrenciler için zorunlu tutuluyor. Bu tercihi yapmayanların merkezi yerleştirme veya pansiyonlu okul tercih ekranı açılmıyor. Bunları görebilmek için ilk aşamayı geçmek gerekiyor.

LGS tercihleri nereden ve nasıl yapılır? sorusuna daha detaylı yanıt almak, bu konuda uzman yönlendirmeleri ile geleceğinizi inşa etmeye başlamak için İlerlet.com platformunu tercih edebilirsiniz. Öğrencilere sınava hazırlanma hususunda en iyi şekilde destek sunan İlerlet.com, tercih sürecinde de profesyonel desteğini esirgemez.

Okul türlerinin özelliklerini bilen ve size uygun olup olmadığı konusunda doğru bilgilendirme sağlayacak olan uzmanlarımız, bu alandaki tüm sorularınıza en güncel ve kapsamlı yanıtı verecektir.Konular