Liselilerin 33 projesi dereceye girdi

Eskişehir’de liseliler TÜBİTAK yarışmasında 82 projeyle yarıştı. Çalışmalardan 33’ü dereceye girdi.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) 44. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Eskişehir Bölge Finali’nde dereceye giren projelerin sahipleri ödüllerini aldı. Ortaöğretim öğrencilerinin yaratıcı yönlerini ortaya çıkarmak, onları araştırmaya teşvik etmek amacıyla 1969 yılından itibaren düzenlenen yarışmanın bölge finali, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Eskişehir Milli Eğitim Müdürü Arif Dede, ESOGÜ Prof. Dr. Fazıl Tekin Salonu’ndaki ödül töreninde yaptığı konuşmada, bilimsel araştırmaların ortaöğretim düzeyinde yapılmasının “yararlı” olduğunu söyledi. Yarışmada dereceye giren öğrencileri kutlayan Dede, “İnanıyorum ki, önümüzdeki yıllarda bu yarışmaya katılımlar çığ gibi büyüyecektir” dedi.

ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen ise bilimin toplumların kalkınmasındaki rolünün önemine dikkati çekerek, anne karnında başlayacak bir eğitim seferberliği başlatılması çağrısında bulundu. Ödül alan öğrencilere seslenen Gönen, “Sizler bizim gözümüzün nuru, büyük hayallerimizsiniz. Sizlerden, gelecek yıllarda Nobel ya da Türk kültür dünyasında önemli ödüller olacağını ve bu önemli ödülleri alacağınıza inanıyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından dereceye giren öğrenciler açıklanarak, ödülleri verildi. Yarışmaya; Eskişehir, Kütahya, Afyonkarahisar, Bursa, Balıkesir ve Çanakkale’deki, liseler, polis koleji ve askeri liselerde okuyan öğrenciler katıldı. Yarışmada sergilenen 82 projeden, 33’ü dereceye girerken, 14 proje, Ankara’da yapılacak finale katılmaya hak kazandı.

Yarışmada birinci olanlara 500 lira, ikinci olanlara 300 lira ve üçüncü olan öğrencilere de 200 lira para ödülü verildi.