eokulveli | Konular | Kitaplar

Nabi Avcı yeni sınav sistemini anlattı

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, yeni sınav sistemine ilişkin bilgi verdi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Merkezi sistemi kaldırıyoruz. Okuldaki ve sınıftaki kazanımları ön plana çıkarıyoruz. Orta vadede test sınavları yerine, açık uçlu, klasik sınavlar yapmayı, özellikle Fatih Projesi kapsamında öğrencilere dağıtacağımız tabletlerden yararlanmayı ve klasik açık uçlu yazılı sınavlarla yerleştirmeyi planlıyoruz" dedi. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Modeli Hakkında kamuoyunu bilgilendirme toplantısı düzenleyen Avcı, Milli Eğitim Bakanlığı olarak eğitim ve öğretimin çok dinamik bir süreç olarak değerlendirdiklerini ifade etti. Eğitim alt yapısı güçlendikçe özellikle eğitim teknolojilerinde gelişmelere ayak uydurması ve kendini yenilemesi gereken bir süreçten bahsettiklerini kaydeden Avcı, "Merkezi sistemi kaldırıyoruz. Okulu, sınıfı, okuldaki ve sınıftaki kazanımları ön plana çıkarıyoruz. Orta vadede test sınavları yerine, açık uçlu, klasik sınavlar yapmayı özellikle Fatih Projesi kapsamında öğrencilere dağıtacağımız tabletlerden yararlanmayı ve klasik açık uçlu yazılı sınavlarla yerleştirmeyi planlıyoruz. Uzun vadede ise öğrencilerimizin orta öğretim kurumlarına yerleştirilmesinde, sadece orta öğretim sürecinde değil, onların sosyal, sanatsal, sportif etkinliklerinin değerlendirildiği, bu etkinliklerin yerleştirmede etki sürecine katkı sağladığı bu yeteneklerin güçlendirilmesinin hedeflendiği bir yaklaşımın hayata geçirilmesi çalışıyoruz" dedi.

Dolayısıyla temel mantığı ve kurgusu sabit ama beklentilerin sürekli zenginleştirildiği, özellikle eğitim teknoloji gelişmeler doğrultusunda sistemin sürekli kendisini yeni koşullara uyarladığı bir sürecin söz konusu olduğunu kaydeden Avcı, "Sevgili çocuklar; 2013-2014 orta öğretim yılından itibaren uygulanacak yerleştirme mantığı sayesinde okullara alternatif olarak ortaya çıkan kurumlara artık ihtiyaç duymayacaksınız. Sosyal, sanatsal, sportif etkinliklere daha fazla vakit ayıracaksınız. Aileleriniz ve arkadaşlarınızla daha çok vakit geçireceksiniz. Ya sınava giremezsem, ya hasta olursam, ya başıma bir iş gelirse endişelerini yaşamayacağınız yerleştirme sürecini kuruyoruz. Bu uygulama uzun yıllardan beri üstünde çalışılan ve alt yapısı hazırlanan sistemdir. Bu yıl yaz ayların da bu temel mantığı bütün ilgili taraflarla enine boyuna paylaştık. Çok geniş istişare ve danışma sürecinde çalıştaylarla yetiştirmeye çalıştık" dedi.

YENİ SİSTEM

Ortaöğretime geçişte, bu eğitim-öğretim yılından başlayarak 6 temel ders için 8. sınıfta öğretmen tarafından dönemsel olarak yapılan sınavlardan biri merkezi düzenlenecek.

Merkezi değerlendirmeler iki yazılısı olan derslerden birincisi, üç yazılısı olan derslerden ise ikincisi olmak üzere yapılacak. Ortaöğretime yerleştirmede, öğrencinin 6, 7 ve 8. sınıf yıl sonu başarı puanlarının aritmetik ortalamasının yüzde 30’u ile 8. sınıf ağırlıklı merkezi sınav puanının yüzde 70’inin toplamı, yerleştirmeye esas olacak.

“YENİ SİSTEM, BU YIL 8. SINIFLARDA UYGULANACAK. ÖNÜMÜZDEKİ YILDAN İTİBAREN 6 VE 7'NCİ SINIFLARA UYGULANACAK"

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “Bu yıl 8. sınıflarda uygulanacak. Önümüzdeki yıldan itibaren 6 ve 7'nci sınıflara uygulanacak” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Avcı, Temel Eğitimden Ortaöğretime geçiş sistemi toplantısına katıldı. Avcı, açıklamalardan sonra sistemle ilgili basın mensuplarının sorularını cevapladı. Avcı, yeni sistemde sıralamanın nasıl olacağı sorusuna, alınan notların yerleştirmeye esas teşkil edeceğini söyleyerek, “Özellikle bazı illerimizde özel takviye yöntemleri geliştiriyoruz. Çocuklarımızın hepsini aynı koşullarda yetişmesi için bu sistem bir bütün” ifadelerini kullandı.

Avcı, öğretmen eksiği olan illere öncelik verdiğini açıklayarak, “Öğretmenlerimizi, öğretmen açığı olan ilerimize yönlendirmek istiyoruz. Hem branş dalında hem illere dağılımda kontenjanları yeni sistemi göz önüne alarak yapmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Yeni sistemin özel okulları kapsayıp kapsamayacağı sorusuna ise, özel okullar için düzenleme yapabilecekleri sinyalini verdi.

Özel Okullar Genel Müdürü Mehmet Küçük, 2008 yılına kadar özel okulların kendi sınavlarını yapma hakkı tanındığını belirterek, 2008 yılından itibaren SBS sınavına göre öğrenci aldıklarını belirtti. Küçük, “Ek bir sınav yapılmıyordu. Bu sistemde de ek bir sınav düşünülmüyor” diye konuştu.

8. sınıflarda merkezi sınav uygulanıp uygulanmayacağı sorusuna Avcı, yeni bir sınav sistemi icat etmediklerini altını çizerek, “Bu yıl 8. sınıflarda uygulanacak. Önümüzdeki yıldan itibaren 6 ve 7'nci sınıflara uygulanacak. Okullarda yapılan tüm sınavları güvenli hale getirmek istiyoruz” dedi.

Avcı, bazı öğrencilerin din dersini almadığını ve bu öğrenciler için sosyal bilgiler dersinden soruların sorulabileceğini söyledi.

Avcı, sistemin öğretmen ve öğrenciyi kontrol amacı da taşıdığını belirterek, yazılı sınavların kontrol mekanizmasını sağlayacağını belirtti.

Liselerdeki farkların nasıl giderileceği sorusuna Avcı, dünyada bu tür sorunların olduğunu ifade etti. Avcı, “Okullarımızı birinci sınıf, ikinci sınıf diye tanımlamak çok yanlış. Biz meslek okullarımızı da aynı şekilde en üst seviyeye taşımaya çalışıyoruz” diye konuştu.

05 Eylul 2013

Konular

Fizan.Net

Fizan Neresidir

Fizan Turgut Reis tarafından 1551 yılında feth edilip osmanlı imparatorluğuna bağlanan uç eyaletin ismidir. Bugün fizan libya içinde yer almakta ve çöllük alandır.