LGS Ek Yerleştirmeler Nasıl Yapılıyor?

Liselere Giriş Sınavı'nda kayıt hakkı kazanan öğrencilerin yerleştirmeleri sona erdi. Herhangi bir liseye giremeyen öğrenciler için ek yerleştirmeler başlıyor.

Sınavsız öğrenci alan okullara yerleşemeyen öğrenciler de son çare olarak il ve ilçe merkezlerindeki kayıt komisyonlarına müracaat edecek. Genel lise türünde öğrenim görmek isteyen öğrenciler, çok programlı liseleri tercih edebilecek.

Bu yıl liseye başlayacak 1 milyon 246 bin 429 öğrenciler Fen, Anadolu, Anadolu öğretmen ve sosyal bilimler liselerine ve kalanlar sınavsız öğrenci kabul eden liselere yerleştirilecekler.

Bunun yerine genel lise türünde öğrenim görmek isteyen öğrenciler, bünyesinde genel lise bulunan Çok Programlı Liseleri tercih edebilecek.

Bu yıl lise kontenjanları artırıldı.
Yedek yerleştirmeler 3 posta halinde yapılacak olup belirlenen tarihlerde LGS tercih işlemi bireysel olarak https://eokul.meb.gov.tr internet adresinden yapılabileceği gibi mezun olduğu okuldan ya da herhangi bir resmî ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüğünden yapılabilecektir. Yapılan tercihler mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacaktır.

Öğrenciler, e-kayıt başvurularını https://e-okul.meb.gov.tr adresinden yapacak.

e-okul yerleştirme işlemleri için tıklayınız