2024 Öğretmen Atamaları

Yeni dönemde atama bekleyen öğretmenler, Milli Eğitim Bakanlığı kapsamında yayımlanacak 2023-2024 atama takvimini merak etmeye başladı. Öğretmen ataması ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin yeni dönemde bu konuyla ilgili çalışmaların devam ettiğini belirtti. Peki, yeni dönemde "Öğretmen ataması ne zaman yapılacak, kontenjanlar belli oldu mu?" öğretmen atamasıyla ilgili merak edilen detaylar haberimizin devamında.

Öğretmen Atama Kontenjanları Beli Oldu mu?
Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin katıldığı programda yaptığı açıklamada "Milli Eğitim Bakanlığında öğretmen ihtiyacı şu kadardır demek doğru değil. Söyleyeceğimiz rakamlar yaklaşık rakamlardır. Her yıl takvim yılı sonunda hesap yapıyoruz. 68 bin öğretmen ihtiyacımız mevcut dediğimiz zaman yıl sonu bunun değişmesi gerekebiliyor"

Günümüzde mevcut 68 bin öğretmene ihtiyacımız bulunuyor. Sürekli norm güncellemesi yapıyoruz, müfredatı da bunlarla beraber yürütüyoruz. Ders sayısı azaldığı için öğretmen ihtiyacı da bu duruma göre belirleniyor. Ders sayısı azaldıkça öğretmen ihtiyacı da azalıyor. Çalışmalarımızı da bu kapsamda yürütüyoruz.

Öğretmen Ataması Hangi Branşlarda Gerçekleşecek
Yeni eğitim öğretim döneminden birçok branşta öğretmen ataması yapıldı. 65 bin öğretmen atamasının da önümüzdeki dönemde yapılacak yeniliklerle beraber gelmesi bekleniyor.

Bakan Yusuf Tekin bu konuda yaptığı açıklamada "İhtiyacımız olan branşları değerlendirecek olursak şu an yabancı dilde ihtiyacımız var, özellikle öğretmen temininde zorluk yaşadığımız alanlardan birisi de özel sınıf öğretmen, sınıf öğretmeni, okul öncesi öğretmenliği diye sıralama böyle devam ediyor." ifadelerini kullandı.

Öğretmen Ataması Ne Zaman Gerçekleştirilecek?
Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin öğretmen atamasının ne zaman olacağını dair açıklamalarda bulundu. "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bu konuda bizlere çok yardımcı oldu. Fakat seçimlerden dolayı öğretmen atamasına pek yanaşamadık. Geçen dönem aldığımız bir grup öğretmenle yeni eğitim öğretime başlayacağız. Ekim ayında kadroları belirleyecek Şubat ayında da atamaları gerçekleştireceğiz" dedi.

Bunun yanı sıra Bakan Yusuf Tekin “Sayı söyleyemem ama şunu söyleyebilirim bahar yarıyılının başında yeni atanan bir grup öğretmen arkadaşımızla eğitim öğretim sürecine başlayacağız.'' diyerek yeni eğitim öğretim döneminde öğrencilere ve öğretmenlere başarılar diledi.