e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi

E OKUL VELİ BİLGİLENDİRME SİSTEMİ

E OKUL VELİ BİLGİLENDİRME SİSTEMİ

E Okul, Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı tarafından Millî Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS) projesi kapsamında 2007 yılının Ocak ayında kullanıma açılmış olan bir okul yönetim bilgi sistemi web yazılımıdır. Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından geliştirilen E Okul, öğrenci okula kayıt olduğu andan başlar ve mezun olacağı zamana kadar tüm süreci akademik olarak kaydeden bir sistemdir.

e-Okul sisteminde devlet okulları, özel anaokulları, özel ilköğretim okulları, özel ortaöğretim kurumları ve özel eğitim kurumları işlem yapmaktadır.

e-Okul sisteminde öğrenciye ait tüm kayıtlar ve bilgi girişleri T.C. Millî Eğitim Bakanlığı sunucularına girilmektedir. e-Okul sisteminde öğrenci kaydı, haftalık ders programı girişleri, not girişleri, sınav bilgileri, şube yazılı ortalamaları, devamsızlık işlemleri, alınan belgeler, nakil işlemleri, e-karne, merkezî olarak yapılacak LGS, YKS gibi sınavların başvuru ve tercih işlemleri, öğrenciye ait takdir, teşekkür, onur vb. resmi belgelerin işlemleri, duyurular ve birçok modül üzerinden bilgi girişleri yapılmaktadır.

E Okul VBS giriş sistemi sayesinde öğrenciler ve veliler eğitim ile ilgili hızlı erişim imkanı bulur.

e-Okul sistemi modülünün haricinde, velilerin öğrencilerinin okul durumlarını takip etmeleri için açılmış olan e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi (e-Okul VBS) de bulunur. E Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden öğrencinin ders programı, sınav tarihleri, okula devam devamsızlık durumu, davranış notları, sınav sonuçları, sözlü notları, not ortalamaları, okul tarafından yapılan duyurular ile merkezî sınavların giriş belgeleri veya tercih sonuçları bu sistem üzerinden Türkiye Cumhuriyeti (TC) Kimlik Numarası ve okul numarası girildikten sonra birkaç güvenlik sorusuna cevap verilerek takip edilebilir.

e-devlet Veli Bilgilendirme Sistemi İçin Tıklayınız

E OKUL YÖNETİM BİLGİ SİSTEMİNE KAYIT OLMAK

E Okul Yönetim Bilgi Sistemine kayıt olmak için ; öğrenciler, öğretmenler ve idareciler, ilgili okulun müdürü ya da okul idarecilerinden alacakları şifre ile kayıt olabilirler.

E OKUL VBS SİSTEMİNE GİRİŞ NASIL YAPILIR?

E Okul VBS sistemine giriş yapmak için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan https://eokul.meb.gov.tr/ adresine giriş yapılır ve sağ tarafta bulunan "Veli Bilgilendirme Sistemi" başlığı altındaki bilgiler doldurulur.

E Okul yönetim bilgi sistemine https://eokul.meb.gov.tr/ adresine giriş yapılır. Sayfada 2 adet giriş ekranı bulunmaktadır. Ekranın sağ tarafında olan sistem öğrenciler ive öğrenci velileri çindir ve bilgilendirme sistemi olarak kullanılır. Bu bölümde yer alan girişle öğrenciler ve öğrenci velileri sınav tarihleri, devamsızlık bilgileri, ders notları gibi bilgilere ulaşabilirler.

Sistem üzerinde bulunan güvenlik kodu, T.C. Kimlik Numarası ve Öğrenci Numarası alanları doldurulur. Bu bilgiler doğru ve eksiksiz olarak girildikten sonra ikinci aşamaya geçilir. İkinci aşamada öğrenciye ait kimlik bilgileri ile okul bilgileri sorulur. Öğrencinin nüfusa kayıtlı olduğu il ve ilçe bilgisi, doğum tarihi, öğrencinin okuduğu şube ve öğrenci fotoğrafı istenir. Bu bilgiler doğru ve eksiksiz olarak girildiği takdirde sistem açılır.

E OKUL VELİ BİLGİLENDİRME SİSTEMİ İLE ULAŞILABİLECEK BİLGİLER

HAFTALIK DERS PROGRAMI

E Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden öğrenciye ait Haftalık Ders Programına erişilebilir. Bulunulan eğitm öğretim dönemi içinde hangi derslerin hangi günlerde işleneceği, derslere hangi öğretmenlerin gireceği ve ders saatleri Haftalık Ders Programı sayfasından öğrenilebilir.

SINAV TARİHLERİ

E Okul Veli Bilgilendirme Sistemi sınav tarihleri sayfası üzerinde bulunan Sınav Takvimi ile öğrencinin ilgili eğitim öğretim dönemi içinde alıdığı derslerin sınavları, öğrenciye ait güncel sınav takvimi görüntülenebilir, sınav tarihleri ve sınav saatleri öğrenilebilir.

SINAV SONUÇLARI

E-Okul ile sınav sonuçlarına ve sınav ortalama puanlarına ulaşılabilir. E okul sisteminde öğrencinin okul hayatına başladığı andan itibaren eğitim hayatında aldığı derslerin sözlü ve yazılı sınav sonuçları ile proje notları not sayfasından görülebilir. Alınan derslerin sınav sonuçları ve puanları karne formatında 1. ve 2. dönem olarak ayrı ayrı gösterilir.

YIL SONU NOTLARI

E Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden birinci dönem notlarına, ikinci dönem notlarına ve yılsonu not ortalaması tablosuna ulaşılabilir. Tüm derslerden alınan notların ortalaması ve ilkokul ortaokul dönemlerine ait tüm notlar ile oratya çıkan ve takdir teşekkür belgelerine hak kazanılmasını belirleyen yıllık başarı notları “yıl sonu notları” sayfasında yer alır.

DİPLOMA PUANI

E Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden mezuniyet aşamasında olan öğrenciler OBP (orta öğretim başarı puanı) olarak bilinen diploma puanını öğrenebilirler. Orta öğretim başarı puanı (OBP) sadece lise eğitimi hayatında girilen derslerin ortalaması ile lise diploma notu ve okulun başarı ortalaması dikkate alınarak hesaplanır. İlkokul ve ortaokul dahil edilmemektedir.

DEVAMSIZLIK BİLGİLERİ

E-Okul ile öğrencinin güncel devam - devamsızlık bilgilerine ulaşılabilir ve takip edilebilir. E Okul Veli Bilgilendirme Sisteminde öğrencinin içinde bulunduğu eğitim öğretim yılı içerisinde özürlü ve özürsüz devamsızlık durumu, devamsızlıktan sayılmayan günler bilgisi, izinli - raporlu olunan günlerin toplam bilgisi kısaltma harfler ile gösterilir.

E KARNE

E-Okul sistemi üzerinden karnenin önyüzü ve arka yüzü görüntülenebilir.

E OKUL VELİ GİRİŞİ NASIL YAPILIR? E OKUL VBS GİRİŞ

E Okul Veli Bilgilendirme Sistemi giriş ile aynı ekran üzerinden yapılan Okul VBS girişi ile veliler, çocuklarının okuldaki son durumu hakkında bilgi edinebiliyor.

E-Okul giriş ekranı üzerinde bulunan E Okul VBS giriş ekranı üzerinden veliler giriş yaparak, çocuklarının okul durumu, sınav tarihleri, haftalık ders programı, yıl sonu notları, sınav sonuçları, devamsızlık bilgileri, e karne gibi bilgilere kolaylıkla ulaşabilirler. Veliler E Okul giriş ekranı üzerinden giriş yaptıktan sonra, sol menüde bulunan "Not Bilgisi" seçeneğine tıklayarak açılan pencerede öğrencinin not bilgilerini görüntüleyebilirler.

E Okul Veli Bilgilendirme Sistemi VBS girişi için veliler buraya tıklayarak E Okul VBS giriş ekranından yararlanabilirler.


82 yorum

kaç aldığını öğrenmek

kaç aldığını öğrenmek istiyoruz

13.01.2013 - Misafir

öğrencinin karnesini görmek istiyoruz

görmek

13.01.2013 - özgür akçara

öğrenmek

öğrenmek

13.01.2013 - özgür akçara

anadolu lisesinden saglık lisesine geçiş

10 sınıftayım 289 puanım var büyuk çkmece münnever kemal anadol sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümüne gitmek istiyorum

01.10.2014 - sena

uffffff ya, eski hali daha

uffffff ya, eski hali daha iyi

19.12.2014 - Misafir

E OKULU ESKİ HALİNE DÖNDÜRÜN

E OKULU ESKİ HALİNE DÖNDÜRÜN

19.12.2014 - Misafir

ya su e okulu eski haline

ya su e okulu eski haline getirin girilmiyo 11.sınıf teknik bilgisayar öğrencisiyim

22.12.2014 - Misafir

aynen eski hali daha iyidi

aynen eski hali daha iyidi

22.12.2014 - Misafir

e okul

YA BEN SİZİN YENİ SİSTEMİNİZİ .... ESKİ HALİNE DÖNDÜRÜN LAN ŞUNU

26.12.2014 - büşra

Kızımın not durumuna bakmak

Kızımın not durumuna bakmak istiyorum ama sistemde bilgileri doğru girmeme rağmen e-okul yönetim kısmına dönüyor. Giriş yapamıyorum.

26.12.2014 - Misafir

bence tek bir dalda çalışmak

bence tek bir dalda çalışmak lazım

26.12.2014 - Misafir

Açılan sayfada yukarıda

Açılan sayfada yukarıda öğrenci girişi mevcut!

28.12.2014 - e-okul

eskii haline dönsün e okul

eskii haline dönsün e okul giremiyoruuzz !!

28.12.2014 - Misafir

çalıştım oldu

notlarımın hepsi kötüydü ama çalıştım hepsini 100, 90, 85 yaptın

29.12.2014 - Misafir

cevap

belki gidersinn

01.01.2015 - Misafir

Konular